Jesteś tutaj: Olejesamochodowe.com.pl » Poradniki » Pielęgnacja samochodu przed zimą

Pielęgnacja samochodu przed zimą

Jak przygotować samochód do zimy - dzis odpowiadamy na pytania o mycie ręczne  samochodu, konserwację elementów z tworzyw sztucznych, czyszczenie kabiny  itp.

Z pozoru prosta czynność jaką jest mycie samochodu  nastręcza kierowcom sporo problemów. Często zadajemy  sobie pytanie : jakim szamponem umyć auto, czy użyć szczotki czy gąbki ?
W naszym poradniku spróbujemy rozwiać Państwa  wątpliwości i odpowiedzieć na podstawowe pytania  o pielęgnację samochodu. Przedstawimy skuteczne i profesjonalne środki dostępne dla każdego.



Ręczne mycie samochodu ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim może być dokładne, pozwala przy okazji skontrolować stan karoserii, a przy poprawnym wykonaniu okazuje się też najbezpieczniejsze dla lakierniczych powłok.

Przed przystąpieniem do pracy warto warto zaopatrzyć się w potrzebne środki i narzędzia. Warto wykonać po kolei czynności opisane w dalszej części naszego poradnika.  

 

1. Przygotowanie

Podstawową czynnością jest porządne spłukanie samochodu. Usunięty  podczas wstępnego spłukania  brud drogowy lub piasek nie dostanie się między gąbkę a karoserię i nie porysuje naszego  lakieru. Nie  powstają wtedy hologramy i mikrorysy, które z każdym myciem stają się coraz bardziej widoczne. Warto spłukać samochód od góry silnym strumieniem wody , nie zapominając o miejscach gdzie może gromadzić się piasek i brud czyli nadkolach, progach, listwach ozdobnych. Myjka ciśnieniowa jest najodpowiedniejszym narzędziem do spłukania samochodu, ale można też użyc wiadra i szczotki, bądź wody bezpośrednio z węża.

 

2. Mycie karoserii

Po oczyszczeniu auta z wierzchniego brudu należy przygotować szampon samochodowy. Warto używać markowych szamponów z woskiem, są one bardzo wydajne i doskonale zabezpieczają lakiery samochodowe przed czynnikami atmosferycznymi.

Szampon wlewamy do wiaderka (wg zaleceń na opakowaniu) i rozcieńczamy odpowiednia ilością wody. Najodpowiedniejsza będzie woda ciepła, która dobrze naniesie warstwę wosku na karoserię.

Roztwór nanosimy za pomocą czystej gąbki lub mikrofibry  od góry na karoserie, myjemy okrężnymi ruchami w razie potrzeby okresowo spłukując woda (zwłaszcza w cieplejsze dni, aby piana nie zasychała na karoserii).  Warto myc samochód w miejscu zacienionym, gdy blachy karoserii nie są nagrzane promieniami słońca.
W czasie mycia auta nie wystarczy skupić się na widocznych częściach karoserii. Należy pamiętać o umyciu progów samochodu oraz miejsc pod zderzakiem. Nie zapomij także o gumie wycieraczki samochodowej, podczas pracy zbiera tłuste osady. Po ich dokładnym umyciu będziesz miał pewność, że auto będzie umyte w całości.
Po umyciu całego samochodu należy bardzo dokładnie spłukać samochód i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Myjąc samochód przy pomocy myjki ciśnieniowej należy użyc piany aktywnej w odpowiednim rozcieńczeniu. Zbyt silny roztwór piany moze powodować balknięcie niektórych kolorów lakierów. Zawsze używaj piany aktywnej przeznaczonej do mycia samochodów osobowych. 


3. Woskowanie

Po umyciu pojazdu warto zastosować preparaty woskujące, które zabezpieczą lakier, podkreślą jego kolor, a także nabłyszczą powierzchnię. Polecamy do tego woski syntetyczne najnowszej generacji. Woski koloryzujące polecamy do starszych samochodów, pigmenty zawarte w wosku doskonale ukryją drobne ryski na karoserii.
woskWiększości z nas woskowanie samochodu kojarzy się ze żmudnym nakładaniem pasty i jeszcze żmudniejszym polerowaniem powierzchni karoserii. Tradycyjny wosk jest trudniejszy do wypolerowania, a  nałożone na elementy gumowe, plastikowe, czy szklane pozostawia na nich biały nalot trudny do usunięcia. Dzięki przezroczystym - syntetycznym woskom  czynność ta jest wyjątkowo łatwa i szybka do wykonania. Nałożenie jednego z nowoczesnych środków  na cały samochód i wypolerowanie zajmie nam około 15 minut. I co ważne, możemy to wykonać w pełnym słońcu na mocno nagrzanych powierzchniach karoserii bez utraty właściwości wosku!
Przed przystąpieniem do woskowania należy przyjrzeć się powierzchni lakieru. Niewielkie zadrapania, czy ubytki lakieru można zamaskować specjalnym kredkami koloryzującym.

Woskowanie karoserii rozpoczynamy od dachu i systematycznie schodzimy "w dół" samochodu. Woski i politury nakładamy okrężnymi ruchami gąbeczką lub  miękką szmatką.

Polecamy zestawy wosków syntetycznych, w których oprócz kosmetyku otrzymasz gąbeczkę do nakładania i ściereczkę do polerowania auta.

Po zakończeniu woskowania karoserię samochodu przecieramy ściereczką z mikrofibry. Podobnie jak przy woskowaniu czynność tę rozpoczynamy od dachu. W przypadku woskowania mniejszych powierzchni po nałożeniu musimy odczekać około 5 minut. Nałożony wosk pozostawia głęboki i lustrzany połysk oraz zapewnia ochronę przed negatywnym działaniem promieni UV.

 

4. Konserwacja elementów z tworzyw sztucznych, uszczelek, zderzaków, opon i felg

Po nawoskowaniu karoserii warto zająć się elementami z tworzyw sztucznych. Je także należy zabezpieczyć. Na elementy nie lakierowane, z gumy i plastiku warunki atomosferyczne mają ogromy  wpływ.
Szeroka gama
produktów do zderzaków i spoilerów, odnowi elementy ozdobne karoserii i zabezpieczy je przed wypłukaniem i zmatowieniem od słońca, trwale ożywi wyblakłe kolory.
Preparaty do opon i gumy zabezpieczą uszczelki przed przymarzaniem przedłużą ich żywotność i nadadzą głęboki kolor. Zabezpieczenie uszczelek zapobiegnie także ich pękaniu czy przymarzaniu w okresie zimowym .
Na koniec pozostaje mycie felg. Środki do mycia felg usuną pył z klocków hamulcowych, smolę,  asfalt i tłuszcze, nadadzą połysk.

 

5. Czyszczenie szyb, lusterek i reflektorów

Kiedy karoserię mamy już umytą, zabezpieczone elementy plastikowe i gumowe, należy zadbać o czystość reflektorów, lusterk i szyb. Czynność tę wykonujemy na końcu, aby usunąć ewentualne zabrudzenia szyby pozostałe podczas poprzednich czynności. Preparaty do czyszczenia szyb z reguły są dostępne w spray'ach lub atomizerach. Dobre preparaty doskonale odtłuszczają powierzchnie i nadają połysk i nie pozostawiają smug. Szyby należy umyć zarowno na zewnątrz jak i od wewnątrz samochodu, miekką ściereczką bawełnianą lub ręcznikiem papierowym.

 

6. Czyszczenie wnętrza samochodu

Dbanie o samochód nie powinno ograniczać się wyłącznie do karoserii. Środek auta również wymaga odpowiedniej opieki.

Warto zacząć od odkurzenia wnętrza.  Oprócz dywaników powinniśmy też odkurzyć tapicerkę: siedzenia, pod siedzeniami, pod dywanikami. Plamy należy usunąć specjalnymi środkami przeznaczonymi do różnych rodzajów  wnętrz w zależności od tego czy w naszym aucie jest tapicerka welurowa, skórzana. Środki do czyszczenia tapicerki welurowej i skórzanej są proste w użyciu i łatwo dostępne. Każdy kierowca może samodzielnie wyczyścić fotele zarówno welurowe jak i skórzane.  Obecnie dostępne są skuteczne środki czyszczące nawet do nietypowych zabrudzeń takich jak gumy do żucia, smary, naklejki. Polecamy odplamiacze dostępne w Naszym sklepie www.

Po zakończonym czyszczeniu tapicerki możemy zabrać się za plastiki. Na początek musimy wybrać  odpowiedni preparat najlepiej w formie pianki, lub w atomizerze.  Czyścimy deskę rozdzielczą, tunel środkowy, kierownicę, dźwignię zmiany biegów oraz wewnętrzne boczki drzwi.  W zależności od gustu i potrzeb możemy wybierać pomiędzy preparatami czyszczącymi nabłyszczającymi lub matowymi  Środki renomowanych producentów nie pozostawiają smug, konserwują tworzywa z których jest wykonany kokpit , działają antystatycznie.


7. Odgrzybienie systemu wentylacji i klimatyzacji

Dochodzimy  wreszcie do końca naszego poradnika . Nasz samochód jest wyczyszczony z zewnątrz i z wewnątrz . Jest to najlepszy moment do zastosowania preparatów do czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Układ klimatyzacji w naszych samochodach nie jest układem bezobsługowym . Preparaty do czyszczenia klimatyzacji usuną brzydkie zapachy, zapobiegną parowaniu szyb i usuną grzyby z całego układu wentylacji.  Zastosowanie preparatu w sprayu to najtańsza i najprostsza metoda. Do opakowania dołączony jest  wężyk, który wprowadza się w kierunku parownika przez kanały nawiewowe. Wtryskiwany w ten sposób preparat penetruje użebrowanie parownika niszczy bakterie i grzyby. W poniższych punktach przedstawiamy jak wykonać zabieg samemu :

  • Ustawić nawiew w kabinie t na centralne kratki.
  • Wyłączyć klimatyzację.
  • Ustawić tzw. obieg wewnętrzny
  • Ustawić maksymalne obroty dmuchawy
  • Ustawić temperaturę na minimum.
  • Przed użyciem mocno wstrząsnąć opakowaniem z pianką
  • Sprawdzić gdzie następuje najsilniejsze zasysanie powietrza z kabiny. Najczęściej powietrze jest zasysane przy podłodze po stronie pasażera.
  • Wprowadzić elastyczny przewód do wlotu. Wtryskiwać preparat przez minutę
  • Samochód pozostawić na kilka min zamknięty
  • Wywietrzyć pozostałości z kabiny .

Pielęgnacja i samodzielne mycie samochodu nie jest czynnością trudną, a oferowane przez Nas środki pomogą przeprowadzić cały proces szybko, skutecznie i trwale.
 

Brak informacji o przeglądanych produktach.
literal